Korzystanie z programu LogMeIn Hamachi

Pewnie nieraz każdemu zdarzyła się sytuacja, w której chciał pograć ze znajomymi w ulubioną grę na prywatnym serwerze przez internet np. Minecraft czy Counter Strike. Niestety, najczęściej nie jest to w ogóle możliwe, gdyż dostawcy internetu blokują dostęp do naszego IP, a nawet jeżeli nie, to przekierowanie portów wiążę się ze skomplikowaną konfiguracją routera. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej skorzystać z programu Hamachi.

Jak to działa?

Usługa działa na zasadzie pośredniczącego serwera. Polega to na tym, że logujemy się w ich systemie, dołączamy do odpowiedniej grupy, a serwer Hamachi pośredniczy pomiędzy jej członkami, tworząc sieć przypominającą LAN. Dzięki temu, poprzez szyfrowane połączenie, możemy połączyć się na serwerze prywatnym z naszymi znajomymi z każdego miejsca na świecie!

Instalacja Hamachi

Najpierw zalecam utworzyć darmowe konto na stronie LogMeIn. Przyda się one nam później. Następnie pobieramy najnowszą wersję z ich strony. Uruchamiamy instalację, może poprosić o ponowne uruchomienie komputera, co jest rzeczą normalną, gdyż instaluje wirtualną kartę sieciową -czasami aby komputer ją „zauważył” trzeba go uruchomić ponownie. Po instalacji uruchamiamy program. Klikamy przycisk przypominający „Power”. W tym momencie poprosi nas o zalogowanie się. Po udanym logowaniu program powinien wyświetlić nam nadany adres IP i zaktualizować status na online. Aby móc grać ze znajomymi musicie należeć do tej samej sieci w Hamachi, dlatego aby ją utworzyć klikamy Sieć>Utwórz nową sieć. Podajemy jej nazwę [ID] i hasło. Aby dołączyć do istniejącej sieci, wchodzimy w to samo menu i wybieramy Dołącz do istniejącej sieci, a następnie wpisujemy jej ID i hasło. Po dołączeniu do sieci na liście powinny pokazać się nazwy komputerów członków sieci. Teraz możecie się ze sobą połączyć, pamiętając jednak, że należy do tego używać IP Hamachi, co można osiągnąć klikając prawym na danego użytkownika, a następnie wybierając Kopiuj adres IPv4. Z tego menu możemy również wysłać wiadomość lub sprawdzić połączenie.