W jaki sposób określa się prawidłową wagę u dziecka?

W przypadku osób dorosłych często sprawdzamy, czy nasza waga jest w normie. Rodzice dzieci wiedzą również, że kontrolowanie prawidłowego wzrostu masy ciała u dzieci jest również bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju naszych pociech. W ich przypadku często stosuje się siatki percentylowe. Co to jest i w czym mogą one pomóc?

Siatka centylowa dziewczynki i chłopca – czego możemy się dzięki niej dowiedzieć?

Percentyle wzrostu i wagi w dużym skrócie to wartość statystyczna, mówiąca jaki procent dzieci waży lub mierzy dokładnie tyle samo lub mniej niż nasze dziecko. Dla przykładu, jeśli nasza córka ma wagę równą 70 centyli dla swojego wieku, oznacza to, że w próbie 100 dzieci w jej wieku zazwyczaj 70 spośród nich będzie od niej lżejszych.

Do przedstawiania wyników służą siatki centylowe, które obrazują centyle odpowiednie dla określonego wieku i wzrostu dzieci obojga płci. W przypadku rozwoju dziewcząt i chłopców będą bowiem pojawiać się różnice w wykresach. Dzięki zapoznaniu się z wykresami i obserwacji naszego dziecka uzyskujemy ogólną informację, która może być podstawą do wykonania dalszych badań.