Popularne gry dla osób w każdym wieku

Rozrywka na każdą okazję

Jakże często zdarzają się takie chwile, gdy nie bardzo wiemy, co robić, czym zająć czas. Nudzące się podczas deszczowych wakacji dzieci, długa podróż pociągiem, jesienne i zimowe wieczory czy spotkania w gronie znajomych, gdy tematy do rozmów już się wyczerpią. Urozmaicić ten czas możemy sięgając po rozmaite gry, których ogromny wybór znajdziemy w wyspecjalizowanych sklepach, jak również w tych z zabawkami, supermarketach lub księgarniach. Czekają na nas setki różnych tytułów – niektóre znane od dziesięcio- (jeśli nie stu!) leci, inne całkiem nowe. Producenci zaskakują nas co chwilę nowinkami lub uzupełniają kolejnymi dodatkami istniejące od dawna wersje. W sprzedaży znajdziemy gry przeznaczone dla osób w każdym wieku – od malutkich dzieci, poprzez nastolatków, aż po gry adresowane wyłącznie do osób dorosłych. W niektóre można grać w gronie rodziny czy przyjaciół, są też jakie, które dostarczą nam rozrywki, gdy jesteśmy akurat sami.
Przejrzyjmy zatem, co oferują nam sklepy:

Gry planszowe

Producenci prześcigają się w wypuszczaniu na rynek coraz to nowych, niebanalnych, oryginalnych gier planszowych, znanych powszechnie jako “planszówki”. Jest to rozrywka znana już przedszkolakom, które z zamiłowaniem grają w “Grzybobranie”, “Chińczyka”, “La Cucaracha” czy też w gry nawiązujące do znanych bajek. Nieco starsi chętnie sięgają po gry strategiczne, takie jak popularne od lat “Carcassone” czy nieśmiertelne “Monopoly”, które doczekało się ogromnej ilości różnych edycji (nawiązując do poszczególnych państw, filmów czy kreskówek).
W Polsce wydaje się około 500 nowych tytułów gier planszowych rocznie, gdyż ich producenci zauważyli wzrost zainteresowania tego typu rozrywką, w szczególności wśród osób dorosłych. Granie w planszówki stało się bowiem modnym zajęciem podczas spotkań towarzyskich studentów, jak i starszych. Od lat najpopularniejsze tytuły to wspominane już “Monopoly”, jak również ‘Wsiąść do pociągu’, detektywistyczna gra “Cluedo”, “Taboo”, “Osadnicy z Catanu” czy gry nawiązujące do epoki PRL-u (którą mimo wszystko wiele osób z sentymentem wspomina!) – “Kolejka” czy “Pan tu nie stał”.

Gry bitewne

Odmianą gier planszowych, znaną powszechnie graczom jako “bitewniaki“, są gry bitewne. Ich akcja może odzwierciedlać rzeczywiste bitwy historyczne lub też toczyć się w świecie fantasy bądź też być utrzymana w klimacie science – fiction. Rozgrywki toczy się tu przy użyciu maleńkich figurek, które wyprodukowane są z plastiku, żywicy bądź metalu. Gra podzielona jest na poszczególne tury, w których rozgrywający w ustalony wcześniej sposób wykonują swoje ruchy. Każda z figurek – zwanych jednostkami – ma odmienne cechy, takie jak szansa obrony i ataku, szybkość poruszania się i inne. W trakcie rozgrywek poszczególni bohaterowie mogą zdobywać dodatkowe umiejętności. Rozgrywkę urozmaicają różnego rodzaju kostki do gry.
Do najpopularniejszych gier bitewnych należą: Warhammer, Star Wars, Władca Pierścieni czy Hobbit.

Gry karciane

Wszelkiego rodzaju “karcianki” od wielu, wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Grają w nie już małe dzieci – w “Czarnego Piotrusia”, “Wojnę” czy w “Uno” czy w inne gry, np. z postaciami znanymi z bajek. Starsi z przyjemnością sięgają po klasyczną wersję z 52 kartami, które służą nie tylko do gier, ale i do układania pasjansów lub… wróżenia. Gry karciane to doskonała rozrywka dla kilku osób, zapewniająca świetną i emocjonującą rozrywkę na długie godziny. Do najpopularniejszych gier zaliczyć możemy brydża, pokera, tysiąca czy makao.